Yurdumuzun Komşuları-Ermenistan

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  KONUM

  Asya'nın batısında yer alan Ermenistan; kuzeyde Gürcistan, doğuda Azerbaycan, güneyde İran ve güneybatıda Nahcivan ve batıda Türkiye ile komşudur.  Denize kıyısı olmayan ve toplam 1 254 km kara sınırı olan Ermenistan'ın; Gürcistan ile 164 km, Azerbaycan ile 787 km (bunun 566 km'si Azerbaycan, 221 km'si Nahcivan iledir), İran ile 35 km, ve Türkiye ile 268 km sınırı bulunmaktadır.  Toplam 29 800 km² alan kaplayan Ermenistan 38° 50' K - 41° 18' K paralelleri ile 43° 33' D - 46° 37' D boylamları arasında yer almaktadır. Ülke arazisinin 28 400 km'si kara yüzeyinde oluşurken 1 400 km'si göllerden oluşmaktadır.  Ülkenin en alçak yeri 400 m ile Debed Nehri kenarında yer alırken, en yüksek yeri 4 090 m ile Aragats Lerrnagagat tepesidir.

  YERŞEKİLLERİ
  Denize bağlantısı olmayan Ermenistan dağlarla kaplı yüksek bir ülkedir. Ortalama yükseltisi 1800 m.'dir. Yüksek ve arızalı bir yapıya sahip olan ülkede, derin yarılmış vadiler, sönmüş volkanlar ve bunların meydana getirdiği lav platoları, iç içe girmiş durumdadır.


  Doğu Anadolu'nun yüksek sahaları, Ermenistan'da da devam eder. Burada yüksekliği 4000 m'ye ulaşan volkanik dağlar ve yüksek platolar yer alır. Dağlık kesimlerde heyelanlı sahalar yaygındır. Zaman zaman şiddetli depremler meydana gelir.  Bu arızalı yüksek alanlar arasında doğuda Gökçe (Sevan) gölü ile yakın çevresinden oluşan çöküntü alanı, güneybatıda Aras ırmağının alüvyonlarla doldurduğu Ararat ovası ülkenin alçak düzlük alanları olarak dikkati çeker. Ülkedeki en önemli akarsular Aras ve Razdan'dır.  Doğal Afetler: Ülkede zaman zaman kuraklık ve şiddetli depremler görülür.  Çevre konusunda önemli noktalar: DDT gibi zehirli kimyasallar yüzünden toprak kirlenmesi, enerji sıkıntısı, Azerbaycan ile devam eden çatışmalar, yakacak odun temini için ormanların tahribi, Razdan ve Aras nehirlerinin kirlenmesi, elektrik enerjisi üretiminde kullanılması sonucunda Sevan (Gökçe) Gölünün kuruması, içme suyu stoklarının yetersizliği, faal bir deprem kuşağında yer almasına rağmen Metsamor Nükleer Santralinin yeniden çalışmaya başlaması ülkenin en önemli çevresel problemleridir.

  İKLİM
  Dağlık ve engebeli alanların fazla olduğu Ermenistan'da karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar çok soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Yağış miktarı yükseltiye bağlı olarak değişir. Çukur alanlara düşen yağış miktarı azdır (250 mm); özellikle dağların Karadeniz'den gelen nemli hava kütlesini alan kesimlerine fazla yağış (800 mm) düşer.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  Ülkenin çukur alanlarında yazın kuruyan bozkırlar görülür. Özellikle dağların Karadeniz'den gelen nemli hava kütlesini alan kesimleri ormanlarla kaplıdır.

  YERLEŞME

  Ülkenin en önemli şehri Başkent Erivan'dır. Diğer önemli şehirleri ise Gümrü ve Razdan'dır.

Sayfayı Paylaş