Yurdumuzun Komşuları-Gürcistan

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  KONUM

  Asya'nın batısında yer alan Gürcistan; kuzeyde Rusya Federasyonu, doğuda Azerbaycan, güneyde Ermenistan ve güneybatıda Türkiye ile komşudur.  Karadeniz'e 310 kıyısı ve toplam 1 461 km kara sınırı olan Gürcistan'ın; Rusya Federasyonu ile 723 km, Azerbaycan ile 322 km, Ermenistan ile 164 km ve Türkiye ile 252 km sınırı bulunmaktadır.  Toplam 69 700 km² alan kaplayan Gürcistan 43° 34' K - 41° 07' K paralelleri ile 40° 01' D - 46° 43' D boylamları arasında yer almaktadır.  Ülkenin en alçak yeri 0 m ile Karadeniz kıyısında yer alırken, en yüksek yeri 5 047 m ile Kafkas Dağları üzerinde Kazbek tepesidir.

  YERŞEKİLLERİ

  Engebeli olan Gürcistan'ın kuzeyinde Alp sıradağlarına alt Büyük Kafkaslar, güneyinde Kuzey Anadolu dağlarının doğu uzantısında bulunan Küçük Kafkaslar yer alır. Kafkasların yüksekliği 5000 m'yi aşar ve dağın yüksek kesimlerinde buzullar görülür. Burada ülkenin en yüksek zirveleri (Şahara 5068 m., Kazbek 5033 m.) dikkati çeker.


  Ülkenin orta bölümünde dağlar arasında ise bir oluk uzanır. Karadeniz kıyılarına yakın kesiminde Enguri, Rioni, Kodori ırmaklarının getirdiği alüvyonlardan oluşan Kolkhida düzlüğü batıda Karadeniz'e açılır. Doğuda Türkiye'den kaynağını alan Kura nehrinin geçtiği Kura oluğu uzanır. Bu iki düzlük arasındaki Meshedi ve Lihi dağlarından oluşan eşik, Karadeniz ile Hazar Denizinin su bölümü hattını oluşturur. Türkiye'den doğan Çoruh nehri de, Batum'dan Karadeniz'e dökülür.  Karadeniz'in doğusunda stratejik bir konumda yer alan Gürcistan Kafkas Dağlarının bir çok kısmını ve oradan geçen güzergahları kontrol altında tutmaktadır.  Doğal Afetler: Ülkede zaman zaman şiddetli depremler olur.  Çevre konusunda önemli noktalar: Hava kirliliği, özellikle Rustavi, Mtkvari nehrinde ve Karadeniz'de görülen ağır kirlilik, yetersiz içme suyu ve toprağın toksik maddeler tarafından kirletilmesi en önemli çevresel sorunlardır.

  İKLİM

  İklim bakımından Gürcistan, diğer Kafkas ülkelerinden farklı özellikler gösterir. Büyük Kafkaslar, kuzeyden gelen Kutbi Kontinental soğuk hava kütlelerini engeller, Karadeniz'in denizel etkileri ise orta kesimdeki doğal oluk sayesinde kolaylıkla ülkenin iç kesimlerine kadar girer. Bu bakımdan ülkenin büyük bölümünde nemli ve ılıman karakterli bir iklim görülür. Batıda yağışlar 1500-2000 mm.'yi bulurken (Batum 2553 mm.), doğuda ise yağışlar 500-700 mm. arasındadır (Tiflis 555 mm.). Yüksek dağlık kesimlerde ise iklim oldukça serttir ve yağışlar kışın kar şeklindedir.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  Ülkenin yüksek alanlarında iğne yapraklı ormanlar yer alır. Yağışlı Karadeniz kıyıları, bitki örtüsü yönünden çok zengindir.

  YERLEŞME

  Ülke nüfusunun yarıdan fazlası kentlerde yaşar. Başkent Tiflis, modern görünümlü büyük bir kenttir. Tiflis dışındaki başlıca şehirsel merkezleri ise Kutaisi, Suhumi, Batum, Poti ve Rustavi ile Gori'dir. Ülkenin batı bölümünde ekonomik bir merkez olan Kutaisİ ile Abhazya Özerk Bölgesi'nin başkenti ve Karadeniz kıyısının önemli turistik merkezi olan Sukhumi'dir. Abhazya Özerk Bölgesi'nde ülkenin en büyük etnik azınlığı olan Müslüman Abhazlar yaşar.

Sayfayı Paylaş