Yurdumuzun Komşuları-Irak

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  KONUM

  Asya'nın güneybatısında yani Ortadoğu'da yer alan Irak; kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneydoğuda Kuveyt, güneyde Suudi Arabistan ve batıda Ürdün ve Suriye ile komşudur.  Basra körfezine dar bir kıyısı olan ülkenin toplam kıyı uzunluğu sadece 58 km'dir. 3 650 km kara sınırı olan Irak'ın; Türkiye ile 352 km, İran ile 1 458 km, Kuveyt ile 240 km, Suudi Arabistan ile 814 km, Ürdün ile 181 km ve Suriye ile 605 km sınırı bulunmaktadır.  Toplam 437 072 km² alan kaplayan Irak 37° 23' K - 29° 06' K paralelleri ile 38° 47' D - 48° 35' D boylamları arasında yer almaktadır. Ülke arazisinin 4 910 km² si göller oluştururken, 432 162 km² si kara yüzeyidir.  Ülkenin en alçak yeri 0 m ile Basra Körfezi kıyısında yer alırken, en yüksek yeri 3 600 m ile Hacı İbrahim tepesidir.

  YERŞEKİLLERİ

  Irak'ın büyük bir kısmı ovalar ve çöllerden oluşan düzlüklerle kaplıdır. Tek engebeli saha kuzeyde Türkiye ve İran sınırı boyunca görülmektedir. Güneyde İran sınırında yer alan Basra kenti yakınlarında bataklık sahalar mevcuttur.  Doğal Afetler: toz fırtınası, kum fırtınası ve sel  Çevre konusunda önemli noktalar:  Hükümet su kontrol projeleri ile Nasiriye'nin doğusundaki bir çok iskan edilmiş bataklık sahayı drene ederek kurutmuş ve buradaki bataklıkları besleyen akarsuları ise başka yönlere çevirmiştir. Bundan başka doğal bitki ve hayvanların yaşadığı sahaların tahrip edilmesi yaban hayatı için oldukça tehlikeli olmuştur.  Yetersiz içme suyu kaynakları, Dicle ve Fırat nehirlerindeki iyileştirmeler nehirlerin kaynağının bulunduğu ülke olan Türkiye ile anlaşmalara bağlıdır. Hava ve su kirliliği, toprak çoraklaşması (tuzlanma), erozyon ve çölleşme diğer doğal tehlikelerdir.

  İKLİM

  Genellikle çöl iklimleri etkilidir. Ülkede nispeten serin geçen kışlar ile kuru, sıcak ve bulutsuz yaz ayları görülmektedir. Türkiye ve İran sınırı boyunca bulunan dağlık sahada soğuk kışlar ile bazen şiddetli kar yağışları görülür. İlkbaharda erken eriyen kar bazen merkezi ve güney Irak'ta büyük sellere sebep olur.

Sayfayı Paylaş