Yurdumuzun Komşuları-Yunanistan

Konu 'Coğrafya (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  KONUM

  Avrupa'nın güneydoğusunda yer alan Yunanistan; üç taraftan denizlerle çevrili bir yarım ada üzerinde yer almaktadır.  13 676 km kıyısı olan Yunanistan güneyden Akdeniz, doğudan Ege Denizi ve batıdan da İon Denizi ile üç çevrilmiştir. Toplam 1 228 km olan kara sınırının; 206 km'si Türkiye, 282 km'si Arnavutluk, 246 km'si Makedonya ve 494 km'side Bulgaristan iledir.  Toplam 131 940 km² alan kaplayan Yunanistan 34° 53' - K 41° 26' K paralelleri ile 20° 01' D - 29° 07' D boylamları arasında yer almaktadır. Ülke arazisinin 1 140 km² si göller oluştururken, 130 800 km² si kara yüzeyidir.  Ülkenin en alçak yeri 0 m ile Akdeniz kıyıları iken, en yüksek yeri 2 917 m ile Olimpos Dağıdır.

  YERŞEKİLLERİ

  Yunanistan ve Mora yarımadaları üzerinde 480'i büyük 9000 adanın yer aldığı bir ülkedir. Yunanistan çoğunlukla dağlıktır. Dağ sıraları denize doğru yarım adalar şeklinde sokulmaktadır. Bazı dağ sıralar kıyı açıklarındaki adalarda devam etmektedir.  Yunanistan'ın bulunduğu saha 3. Jeolojik Zaman'ın sonlarına kadar Anadolu ile bitişikti. Burada yer yer göllerle kaplı Egeit denilen bir kıta parçası bulunuyordu. 3. Jeolojik Zaman'ın sonu ve 4. Jeolojik Zaman'ın başında meydana gelen faylanma hareketleri ile Egeit kıtası parçalanmıştır. Bu parçalanma ve çökme sonucunda Akdeniz suları sahayı kaplayarak günümüzdeki Ege denizi oluşmuştur. Ege denizindeki adalar, bu eski kıta kütlesinin su üstünde kalmış oları parçalarıdır. Egeit kıtasının parçalanması ile Ege denizinde yer yer volkanik faaliyetler meydana gelmiştir. Sık sık depremlerin meydana geldiği Ege denizi, Alp Himalaya deprem kuşağı içindedir.  Dağlık bir ülke olan Yunanistan'da Alp dağlarının bir kolu olan Pindus dağları uzanır. Ülkenin en yüksek kesimi batıdaki 2917 m'ye ulaşan Olimpos dağıdır. Ülkenin güneyinde ise üç parmak şeklinde Akdeniz'e doğru sokulan Mora yarımadası yer alır. Buradaki dağ sıralan Pelepones adını alır. Kıyıları çok girintili çıkıntılıdır. Kuzeydoğuda yine Ege denizine doğru sokulan Halkkidiki yarımadası yer alır. Mora yarımadası ile ülkenin ana gövdesini birbirinden ayıran Korint Körfezi, Korint Kanalı ile Ege denizine bağlanmıştır. Önemli ova ve tarım alanlarını, ülkenin orta bölümün deki Tesalya Ovası ile Selanik yakınındaki Vardar ve Meriç delta ovaları oluşturur.  Yunanistan'ın Ege denizinde bulunan başlıca büyük adaları, Eğriboz, Girit, Rodos, Midilli, Limni, Sakız ve Güneybatı Anadolu kıyısı açıkların daki On iki Ada'dır.  Yunanistan'ın en büyük akarsuyu, Makedonya'dan doğarak Selanik Körfezi'nde Ege denizine dökülen Varna'dır. Diğer önemli bir akarsu ise Bulgaristan'da doğduktan sonra, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı çizerek Ege'ye kavuşan Meriç’tir. Ülkeden doğan diğer akarsuların boyları ise kısadır.  Doğal Afetler: Şiddetli depremler ülkedeki en önemli doğal afettir.  Çevre konusunda önemli noktalar: Hava ve su kirliliği ülkenin en önemli çevresel problemleridir.

  İKLİM

  Ülke, genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklim bölgesi içinde yer alır. Ancak iç kısımlara ve yüksek sahalara doğru karasal iklimin etkileri hissedilir. Yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkı artar. Kışın kuzeyden esen soğuk bora rüzgarı, sıcaklığın düşmesine yol açar. İlkbahar sonlarında başlayan ve yaz boyunca kuzeybatıdan esen etezyen rüzgarları ise yazın sıcaklığı düşürür. Ülkenin alçak sahalarında 500 mm'yi bulan yıllık ortalama yağış, dağlık kısımlarda artarak 1000 mm'yi aşar.

  BİTKİ ÖRTÜSÜ

  Yunanistan'da doğal bitki örtüsünü kıyı kesimlerinde kızılçam ve maki toplulukları oluşturur. Kuzeydeki Makedonya'da ise başta meşe olmak üzere geniş yapraklı ormanlar yer alır.

Sayfayı Paylaş