Zayıflama ilaçları sağlığı tehdit ediyor.

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Fnd.Mmsgl tarafından paylaşıldı.

 1. Fnd.Mmsgl

  Fnd.Mmsgl Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  122
  Ödül Puanları:
  0

  Diyet ve spor yapmadan hapla zayıflamak ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Piyasada, kilolarından kurtulmak isteyenlere yönelik satılan zayıflama ilaçları ciddi sağlık riskleri taşıyor…

  “Bir günde iki kilo verebilirsiniz” ya da “Aç kalmadan, diyet ve spor yapmadan bir haftada 3 beden incelebilirsiniz” benzeri cümlelerle tanıtımı yapılan zayıflama ilaçları ölüme davetiye çıkarıyor…
  Hemen hemen bütün internet sitelerinin baş köşesinde

  bulunan, eczane raflarını süsleyen zayıflama ilaçları yaz aylarıyla birlikte tekrar su yüzüne çıktı.

  Birkaç yıl önce ölüm vakalarının yaşanmasıyla satışları hız kaybeden bu ilaçlar, ünlü simaların referans olması ve bizzat reklamlarında rol alması nedeniyle tekrar büyük ilgi görüyor.


  Özellikle diyet ve spor yapmakta zorlanan ve kısa sürede sonuç almak isteyen kişileri hedefleyen ilaç firmaları, yüz milyonlarca doların döndüğü zayıflama endüstrisinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Tarım Bakanlığı’nın izin veya ruhsat verdiği ürünlerin kesinlikle ilaç olmadığını vurgulayan uzmanlar, “Zayıflamak isterken geriye dönüşü olmayan sağlık sorunlarına maruz kalmayın” uyarısında bulunuyor.


  ‘Süper sonuç’ ve benzeri sıfatlarla fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin önüne konulan ve kısa sürede kilo verdirmeyi vaat eden zayıflama hapları ölüme varan ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

  Uzmanlar konu ile ilgili olarak şu uyarılara özellikle dikkat edilmesini istiyor:

  “Tarım Bakanlığı onayı var diye zayıflama ürününü ilaç zannetmeyin. Bir ürünün bitkisel olması onun zararsız olacağı anla mına gelmez. Birçok bitkisel ürün bağırsak boşaltıyor ve su kaybına sebep oluyor”

Sayfayı Paylaş