ZazaDili ve Edebiyatı Bölümüne Büyük İlgi

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Türkiye'de ilk kez lisans düzeyinde eğitim veren Tunceli Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne ilk yıl olmasına rağmen, öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

  Lisans düzeyinde eğitim veren Tunceli Üniversitesi'ne Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne bu yıl kayıt yaptıran 34 öğrenci, mezun olduktan sonra öğretmen olma hakkını kazanacak. Bölümde Zazaca dersi verecek hoca Türkiye'de bulunamadığı için Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ'un girişimleri ile Almanya'da lisans eğitimlerini tamamlayan, çeşitli üniversitelerde ders veren 3 hoca Tunceli'ye getirilerek, bölüm faal hale getirildi.

  Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ'un girişimleri sonucu 2011 yılında YÖK tarafından onaylanan ve öğretim görevlisi kadrosunu bu yıl tamamlayarak öğrenci almaya başlayan Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olacak öğrenciler rahatlıkla iş bulabilecek. Bu bölümden mezun olacak öğrencilerin, Doğu ve Güneydoğu'da bir çok üniversitede Zazaca bölümlerinin açılacak olması nedeniyle iş bulma konusunda sıkıntı çekmeyecekleri belirtildi.

Sayfayı Paylaş