Zeka Oyunlarında Yamanlar ve ODTÜ'lü Öğrenciler Birinci Oldu

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Türkiye 17. Zeka Oyunları Yarışması 'Oyun 2012' sonuçlandı. 3 bin 500 kişiyi geride bırakan 25 kişinin katıldığı final oyunlarında Yamanlar Koleji ve ODTÜ'lü öğrenci ve mezunlar birinci oldu. Yarışmanın 14 yaş altı kategorisinde Özel Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu öğrencisi Uğur Kumcu, 14-21 yaş arası kategoride Yamanlar Koleji mezunu ve Bilkent Üniversitesi öğrencisi Fatih Atalı ve 21 yaş üstü kategorisinde ise ODTÜ matematik bölümü mezunu Aziz Ateş birinci oldu.

  Türkiye 17. Zeka Oyunları Yarışması 'Oyun 2012'nin ödül töreni Türkiye Büyük Millet Meclisi Tören Salonu'nda yapıldı. Türkiye Zeka Vakfı'nın düzenlediği ve Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ, TOBB, ve TÜBİTAKT tarafından desteklenen yarışmanın ödül törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, TBMM Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Başkanı Halide İncekara ve komisyon üyeleri milletvekilleri katıldı. Türkiye 17. Zeka Oyunları yarışması Oyun 2012'ye 3 bin 500 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 68'i erkek, yüzde 32'si ise bayan olan yarışmada bayanlardan finale sadece 14 yaş altı kategorisinde Ayşe Betül Bozdağ kaldı. Katılımcıların yüzde 77'si öğrenci olan yarışma da İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Ankara en başarılı iller oldu. Sayısal ve sözel türlerde 10 sorudan oluşan finale ise 3 bin 500 kişiyi geride bırakan 25 kişi katıldı. Yarışma 14 yaş altı, 14-21 yaş arası ve 21 yaş üstü olmak üzere 3 kategoride değerlendirildi. Her kategorinin birincisine 3'er cumhuriyet altını ödülü verildi.

  Emrehan Halıcı, TBMM'de Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu kurulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

  Mecliste bugüne kadar çok sayıda toplantı yapıldığını ve sayısını unuttuğu bu toplantıların birçoğuna katıldığını belirten Cemil Çiçek, "Bugün burada yapılan bu toplantı bunlar içinde en anlamlı ve en önemli olanı. Bundan sonrada daha da önemli olacak bir toplantı. Bu kadar zamandır siyasetin içindeyim konuşurken hiç sektirmedim hiç bacaklarım titremedi bu kadar zeki insanların ve çocukların karşısında konuşmanın zor olduğunu biliyorum." diye konuştu.

  Yarışmanın 14 yaş altı kategorisinde birinciliği Özel İzmir Yamanlar Özyurt İlköğretim Öğrencisi Uğur Kumcu, 14-21 yaş arası kategoride Yamanlar Koleji mezunu ve Bilkent Üniversitesi öğrencisi Fatih Atalı ve 21 yaş üstü kategorisinde ise ODTÜ matematik bölümü mezunu Aziz Ateş birinci oldu. Yarışmada 21 yaş üstü kategorisinde ikinciliği ODTÜ makine mühendisliği mezunu Salih Alan ve ODTÜ kimya mezunu Sadık Eser aldı. 14-21 yaş arası ikinciliği ise ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu Semih Oral ve üçüncülüğü İstanbul Özel Sevgi Çiçeği Anafen İlköğretim Okulu öğrencisi İhsan Mert Atalay aldı. 14 yaş altı kategorisinde ise ikinciliği Özel Atlantik İpek İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Hilmi Barut ve üçüncülüğü Toros Akdeniz İlköğretim Okulu öğrencisi Uguk Demiray aldı. Yarışma da ilk üç dereceye giren öğrenciler ödül töreninin ardından katılımcılar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş