zekat ibadetinin toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya olan katkısı

Konu 'Din Kültürü 9. Sınıf' bölümünde Gaye Yılmaz tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Gaye Yılmaz

  Gaye Yılmaz Üye

  Katılım:
  27 Mart 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar bana yardım edin bu ödevi yarın kadar bitirmemlazım Lütfen yardım edinnn :eek: Konu :zekat ibadetinin dinimizdeki ve toplumsal yardımlaşma ve dayanışmaya olan katkısı ;) yardımlarınızı bekliyorum:)
 2. melequ

  melequ Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  14 Aralık 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  dayanışmaya olan katkısı
  Konuya infak, zekat ve sadaka kavramlarının sözlük ve terim anlamları ve kapsamları kısaca açıklanarak başlanılabilir. Daha sonra zekatın İslam Dini'ndeki yeri, önemi, fazileti; zekat vermeyenlerin ahirette karşılaşacakları durumlar ile sorumlulukları ve kayıpları Kur'an-ı Kerim ve hadislerden örnekler verilerek ele alınır.
  Zekatın Allah'ın rızasını kazandıran, kişide malın araç olmaktan çıkarak amaç haline gelmesini önleyen, insanda başkalarını düşünme, merhamet ve iyilik duygularını geliştiren ve toplumsal barışı sağlayan bir ibadet olduğu belirtilir.Bu bağlamda zekatın kişiyi cimrilik hastalığından koruyacağı, kalbi dünya sevgisinden uzaklaştıracağı, zekat veren ve zekat verilen kişiler arasından sevgi bağlarının kuvvetlenmesine vesile olacağı, böylece arzulanan sosyal barış ve toplumsal kaynaşma ortamının oluşacağı üzerinde durulur. Zekatın, bireyin Allah'ın ahlakı ile ahlaklanmasını sağlayacağı, bireyi alan el değil veren el olma yüceliğine ulaştıracağı anlatılır.
  Ayrıca zekatın malın temizlenmesine ve artmasına katkıda bulunacağı, toplumda iktisadi hayatın canlanmasını, milli manevi değerlerin korumasını sağlayacağı, fakirlik, yoksulluk, dilencilik, sosyal çatışma ve umumi afetlerin doğurduğu problemlerin çözülmesinde en etkin rolü oynayacağı hususları üzerinde de durulur.
  İslâm'ın, yoksula yardımı kişinin isteğine bırakmadığı, zengin olan herkesin zekat vermesini zorunlu kıldığı; topluma denge, huzur, dayanışma güven ve mutluluk getirebilmesi için müslümanlara düşen görevin zekatı ödemek ona işlerlik kazandırmak olduğu vurgulanır.
  Gaye Yılmaz bunu beğendi.
 3. melequ

  melequ Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  14 Aralık 2010
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  toplumsal açıdan yararı

  Sosyal Yardımlaşma Olarak Zekat

  Zekat İslam'ın beş şartından biridir. Ergenlik çağına ulaşan, aklı başında olan her zengin
  müslüman'a zekat vermek farzdır. Zekat sözlükte temizlenme, bereketlenme ve yeşerip büyüme manalarına gelir. Bir ayeti kerimede Cenabı Hak zekatın bu yönüne işaret ederek şöyle buyurur: “Onların mallarından zekât al ki, bununla onları temizleyesin ve arındırasın.”(l)
  Zekatını vererek malını temizleyen kimse, aynı zamanda rahat, huzur ve bereket dolu bir atmosfere girer. Yine bir ayeti kerimede: “Allah’ın rızasını arzulayarak verdiğiniz zekâtlar, O’nun nezdinde bereketlenir. İşte böyle yapanlar ödüllerini kat kat artırırlar”(2) buyrularak, bizlere zekat ve sadakası verilen malın çoğalacağı, bereketleneceği müjdelenmiştir.

  Zekat, sadaka, fitre gibi ibadetler zengin kimselerden fakir ve yoksul kimselere uzanan bir köprüdür. Toplumda sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirir. Cimrilik ve kıskançlık hastalığını ortadan kaldırır. İyilik ehli ve cömert insanların çoğalmasını, zengin ve fakirin kaynaşmasını sağlar.
  Fakat bu ibadeti yerine getirirken ihtiyaç sahiplerini incitmemeliyiz. Yaptığımız yardımları insanların başına kakarak, onlardan karşılık bekleyerek, onları rencide etmemeliyiz. Mümkünse sağ elimizin verdiğini sol elimiz görmemelidir. Aksi halde ayeti kerimenin ifadesiyle yapılan harcamanın bir faydası olmayacaktır: "Mallarını Allah yolunda harcayan, sonra da harcadıklarının peşinden başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin Rableri katında mükafatları vardır.
  Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir. Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırmanın geldiği bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah her bakımdan sınırsız zengindir ve Halimdir."(3)

  Zekatı verilmeyen malın hem dünyada hem de ahirette başımıza felaketler açacağını unutmayalım. Zekatını veremeyenlerin kıyamet günündeki halleri bizlere şöyle haber veriliyor: "Altını ve gümüşü biriktirip de onu Allah yolunda harcamayanları acı bir azap ile müjdele! O gün bu altın ve gümüşler cehennem ateşinde kızdırılıp ta alınları, yanları ve arkaları onunla dağlanır. ‘İşte kendiniz için biriktirdiğiniz budur şimdi biriktirdiklerinizin tadına bakın’ denir."(4)

  Hutbemi bir ayet meali ile bitiriyorum: "Allah'ın lütuf ve ihsanıyla onlara verdiği şey de cimrilik edenler, bu cimrilikleri kendileri için bir hayır sanmasınlar. Bilakis bu onlar için şerdir. Cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde ateşten bir halka olarak boyunlarına dolanacaktır. Göklerde ve yerde olan her şey Allah'ındır ve sonunda ona döner. Allah sizin yaptıklarınızdan da hakkıyla haberdardır."(5)
  Gaye Yılmaz bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş